poniedziałek, 28 listopada 2016

Wenus i Merkury – myśli i emocje jako uzupełnienie potęgi świadomości i solaryzacji


Wenus i Merkury – myśli i emocje jako uzupełnienie potęgi świadomości i solaryzacji

W astro-magii warto pisać o Wenus i Merkurym razem, ponieważ z uwagi na swoje położenie i orbitę znajdują się zawsze bardzo blisko Słońca. Merkury oddala się od Słońca tylko o 28 stopni, natomiast Wenus jedynie o 47 patrząc z perspektywy Ziemi.

Można oczywiście stworzyć mapę aktywacji dla Wenus i Merkurego podobną jak stworzyliśmy dla Słońca, ale w praktyce może okazać się to mało efektywne podejście. Oczywiście zachęcam do eksperymentowania, ja osiągam lepsze rezultaty metodą jaką omówię, choć można stosować obie.

Merkury jest jakością asocjowaną z pracą naszego intelektu oraz z jakością i ilością myśli jakich doświadcza nasz umysł. Tym samym jego oddziaływanie na człowieka jest związane ze wszelkimi sferami, gdzie dużo i intensywnie korzystamy z naszego intelektu. Tym samym Merkury wpływa na nasze zdolności komunikacji, argumentowania, poszerzania wiedzy, zdobywania nowych kompetencji. Merkury jest związany z tą częścią naszego życia, w której staramy się werbalizować, formować jasno i klarowanie nasze myśli, tworzyć konkretne plany realizacji naszych idei i marzeń. Nasz umysł potrzebuję się rozwijać i przyswajać nowe informacje. Jeśli nie wybieramy ich mądrze, musi zadowolić się ogólnie dostępną papką i wtedy nie funkcjonuję dobrze i zdrowo. Siłę i słabości swojego umysłu można poznać poprzez analizę horoskopu urodzeniowego.

Wenus jest jakością asocjowaną z bardziej uczuciowym aspektem naszej świadomości. Nie jest to nasza tożsamość i podstawowe życie emocjonalne jakie wyraża Księżyc. Wenus jest sposobem naszej emocjonalnej reakcji na myśli jakie mamy, a także jest sposobem w jaki myśli wytwarzają nasze reakcje emocjonalne. Z powodu silnego powiązania z myślami poprzez bliskie położenie w stosunku do Słońca i Merkurego, Wenus odpowiada za zdolność do energetyzacji naszych myśli, a tym samym odpowiada za to, jak łatwo pozyskamy energie do realizacji naszych planów.

Z uwagi na bliską odległość między Słońcem a Wenus i Merkurym z punktu widzenia ich ruchu po ekliptyce z Ziemi, często przez wiele magicznych organizacji są przedstawiane jako „dzieci Słońca” (np. w kabale hermetycznej jako Hod i Netzah). W ruchu obu planet można wyróżnić trzy stany: pojawiają się jako gwiazda poranna, jako gwiazda wieczorna oraz nie pojawiają się wcale. Sama nazwa „gwiazda poranna" i „wieczorna" najczęściej opisują Wenus, tutaj używam jej dla uproszczenia dla obu planet, choć warto pamiętać, że znacznie częściej jesteśmy w stanie obserwować Wenus niż Merkurego.

Jeśli Merkury czy Wenus pojawiają się jako gwiazda poranna to znaczy, że można je obserwować tuż przed wschodem Słońca. Jeśli pojawiają się jako gwiazda wieczorna to znaczy, że pojawiają się tuż po zachodzie Słońca. Jeśli nie pojawiają się wcale oznacza to, że są bardzo blisko Słońca i ponieważ w astrologii wyróżnia się różne koniunkcje Słoneczne od 0 do 17,5 stopnia, można założyć, że są w wtedy w silniejszej bądź słabszej koniunkcji ze Słońcem.

Aby włączyć Wenus i Merkurego do naszej pracy ze Słońcem, musimy wiedzieć po pierwsze, czy są w ruchu prostym (tj. z punktu widzenia Ziemi poruszają się po ekliptyce w tą samą stronę co Słońce), czy są w ruchu wstecznym (oznaczanym w programach astrologicznych jako R, czasem przejście między tymi fazami oznaczone jest jako S).

Po drugie musimy wiedzieć, w której z jednej z trzech faz akurat się znajdują.

Dla większego zrozumienia o czym mówię, opiszę przykładową pracę włączania Wenus i Merkurego do solaryzacji mającej na celu eksplorowanie jakości astrologicznych.

Merkury: możemy włączyć Merkurego do naszej pracy świadomie na każdym etapie, najłatwiej będzie to jednak zrobić, gdy będzie w koniunkcji ze Słońcem. Gdy taka koniunkcja ma miejsce, wyrażamy życzenie, abyśmy mieli intelektualną łatwość rozumienia i myślenia o jakościach, jakie chcemy badać.

Od tej pory każda koniunkcja Merkurego i Słońca będzie wzmacniać naszą zdolność intelektualnego pojmowania astro-magii. Jeśli Merkury jest w ruchu prostym, patrzymy w przyszłość na kolejne solaryzacje, wyznaczamy terminy naszych medytacji i za pomocą naszych myśli tworzymy ramy swoich przyszłych doświadczeń. Jeśli Merkury jest w ruchu wstecznym to albo wracamy do naszych doświadczeń i pogłębiamy ich rozumienie albo szukamy czego jeszcze nie wiemy, czy nie rozumiemy, a chcielibyśmy. Jeśli Merkury jest w fazie gwiazdy porannej, skupiamy się na analizie doświadczenia w sposób bardziej zewnętrzny tj. szukamy manifestacji Merkurego w naszym życiu. Jeśli jest w fazie gwiazdy wieczornej, to skupiamy się bardziej refleksyjnie na manifestacji Merkurego w naszym życiu wewnętrznym. Ciekawą informacją i inspiracją może być fakt, że grecy uważali dwie fazy widoczności Merkurego za dwa różne ciała. I tak Merkurego w fazie gwiazdy porannej nazywali Apollem, a w fazie gwiazdy wieczornej Hermesem.

Analogicznie postępujemy z Wenus. Moim zdaniem znacznie lepiej wpierw włączyć do swojej pracy Merkurego, następnie Wenus. Gdy Wenus znajduje się w koniunkcji ze Słońcem, wyrażam życzenie uświadomienia sobie naszej osobistej emocjonalnej relacji z jakościami, jakie chcemy badać. Warto dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw takiej decyzji i czy wiemy na co się piszemy. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, to od tej pory każda koniunkcja Wenus i Słońca będzie wzmacniała naszą emocjonalną świadomość naszej relacji z jakościami astrologicznymi. Jeśli Wenus jest w ruchu prostym, badamy jakie emocje towarzyszą temu, czego obecnie doświadczamy, a także jakie nadzieje i emocjonalny stosunek mamy do naszej przyszłej pracy. Oczywiście najlepiej kultywować w sobie najkorzystniejsze dla nas reakcje emocjonalne. W fazie wstecznej wracamy do swoich doświadczeń i badamy jaki stosunek emocjonalny mieliśmy do jakości podczas ich solaryzacji, jest to też moment w którym możemy ocenić, czy nasza relacja z daną jakością jest zdrowa i harmonijna, czy raczej przynosi nam trudności i musimy ją usprawnić w przyszłości. Jeśli Wenus jest w fazie gwiazdy porannej to szukamy Wenus w swoim życiu zewnętrznym poprzez przeżywania różnych przyjemności i rozrywek. Jeśli Wenus jest w trakcie fazy gwiazdy wieczornej to szukamy Wenus w sobie i kontemplujemy swoją emocjonalną naturę, poszerzając rozumienie swoich reakcji emocjonalnych i preferencji takich jak np. lubienie, nielubienie, podobanie, niepodobanie, niechęć czy skłonność.

Merkury tym samym manifestuje łatwe do zaobserwowania prawo umysłowe, że myśli (jeśli zachowujemy ciągłość procesu myślowego) następujące po sobie, są do siebie podobne. Ta obserwacja łatwo prowadzi nas do konkluzji, że każda podróż naszym umysłem będzie podległa tej zasadzie tj. że stan umysłu przeniesie nas do jakości analogicznej do tego stanu (podobnej). Wenus natomiast uczy nas o tym, co nas przyciąga, a co nas odpycha na poziomie reakcji emocjonalnej, czyli jakie myśli, ludzie, zdarzenia, przedmioty sprawiają nam radość i przyjemność, a jakie zdarzenia i osoby odwrotnie. Tym samym są to podstawowe jakości i procesy, które pozwalają nam doświadczać, co to dla nas znaczy żyć tu i teraz jako osoby którymi jesteśmy.

Dodatkowo możemy wykorzystać do tej pracy moment koniunkcji Merkurego i Wenus. Wtedy medytujemy lub w inny sposób szukamy harmonii między naszymi emocjami i myślami. Jest to zwłaszcza dobry moment, aby uzyskać wgląd w sposób energetyzacji swoich myśli i nauczyć się świadomie tworzyć tzw. myślo-kształty. Celem powinno być to, aby każda taka koniunkcja zwiększała harmonię w naszej psyche i umożliwia nam poprawę swojej kondycji psychicznej. Istotną informacją może być, że Wenus i Merkury mogą być od siebie oddalone aż o maksymalnie 74 stopnie, jeśli Wenus znajduje się w tropikalnym znaku Bliźniąt/Raka i tylko o 64 stopnie jeśli Wenus znajduje się w tropikalny Strzelcu/Koziorożcu. Różnica ta wynika z ekscentryczności orbity Merkurego, która powoduje jej maksymalne odchylenie o 18 do 28 stopni.

Wraz z praktyką naturalnie powinno przyjść dostosowanie sposobu pracy z daną jakością do pory roku i naszego osobistego cyklu aktywacji sfery życia poprzez domy astrologiczne.

Oczywiście podany przykład jest tylko poglądowy i najlepiej samodzielnie wytworzyć swój unikalny sposób interakcji z jakościami astrologicznymi. Wszystkie te techniki można też łączyć z magią seksualną, aby zwiększyć swoje rezultaty – proszę jednak pamiętać o możliwych komplikacjach w życiu, jakie często powodują nieprzemyślane decyzje w tej kwestii.

4 komentarze:

 1. Witam,
  Od samego początku śledze twój blog, informacje i doświadczenia jakie piszesz sa bardzo przydatna wiedza, jedynie astrologiczne tematy sa dla mnie dość skomplikowane dlatego mam pytanie, czy moglbyś podać mi kilka tytułow książek, które byłyby dobrym wprowadzeniem w świat astrologii, astro-magii.
  Dziękuje,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cześć byłem o to pytany kilkukrotnie w sprawie astro-magii nie znam nic co mogłoby ten rozjaśnić. autorzy którzy już o tym piszą najczęściej zqciemniaja obraz podobnie jak alchemicy . natomiast odnośnie samej astrologi jest kilka książek które mogłoby pomoc w rozumieniu jakości astrologicznych po polsku jest to np. John frawley prawdziwa astrologia choć jest tam sporo twierdzeń z ktrorymi się nie zgadzam to na pewno ta książka pomaga w myśleniu jakościami. podobnie kilkanaście tomów wronskiego i jego astrologii klasycznej czyta się przyjmnie i zawiera wiele ciekawych informacji.obie te książki kładą nacisk na zodiak tropikalny. pp ang po więcej informacji na temat gwiazd i roli nieba w astrologi warto poczytać Bernadette Brady. nie ma tłumaczeń jej prac na polski.

   Usuń
 2. Czołem.
  Przydało by się coś na rzucenie palenia.Może księżyc i jego fazy o czym było wcześniej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w planach artykuł jak z perspektywy astro-magii można podejść do procesu uwalniania się z nałogów - jeśli chodzi o palenie papierosów to moim przypadku był to nałóg związany z Marsem. Tytoń jest też klasycznie przypisywany do tej planety i zgadzam się z tym przypisaniem. Jak taka praca powinna wyglądać i jakie są jej ewentualne zagrożenie to temat na cały wpis.

   Usuń

Polecam

Polecam zapoznać się, zwłaszcza każdemu kto jeszcze wierzy, że są jacyś "dobrzy" w polityce, teorie spiskowe są przesadzone a wojn...